Norime Jums paaiškinti ką turite žinoti apie dūmų detektorius.
Autonominis dūmų signalizatorius:
Autonominis dūmų signalizatorius
Autonominio dūmų signalizatoriaus gimimo metai 1980. Juos pirmieji Europoje pradėjo pardavinėti ir eksploatuoti anglai (UK). Pirmieji detektoriai buvo jonizaciniai, turėjo puikų jautrumą, dūmų aptikimą ankstyvoje gaisro stadijoje, nebijojo dulkių (neuždulkėdavo), bet skleidė labai mažą, neviršijančią priimtinų normų (0,9 mikrokiurių) radiaciją, nes jų veikimas buvo paremtas radioaktyvios medžiagos (Americium 241) naudojimu.
Signalizatorių nepriekaištingas darbas, paprasta instaliacija ir saugumo poreikis nugalėjo radiacijos baimę ir 1990 m. autonominiai dūmų signalizatoriai buvo pradėti pardavinėti kontinente – Beneliukse, Vokietijoje, Skandinavijoje ir t.t.
Dumų signalizatoriaus, detektoriaus nugaros pusė
Laikui bėgant Europoje griežtėja ekologiniai reikalavimai, patvirtinamos radioaktyvių atliekų tvarkymo ir utilizavimo direktyvos ir normos, kurių vykdymas reikalavo labai didelių piniginių lėšų. Šios ekonominės „investicijos” buvo įskaičiuojamos į gaminio savikainą, o tai didino gaminio kainą ir vartotojas pradėjo abejoti ar jam reikia saugumo už tokius pinigus su lengvu radiacijos fonu. Negana to, apie 2000 metus kai kurios Europos valstybių vyriausybės pradėjo kurti teisės aktus, kurie tiesiogiai draudė jonizacinių dūmų signalizatorių panaudojimą. To pasekoje optiniai dūmų signalizatoriai tapo pagrindiniu standartu daugelyje valstybių. Jų nedidelė kaina, 10 metų eksploatacijos laikotarpis, mažesni matmenys ir nesudėtinga instaliacija juos padarė pagrindiniais gaisro aptikimo ir signalizavimo įrenginiais. Autonominiai dūmų signalizatoriai nebuvo pamiršti ir prisikėlė tarsi antram gyvenimui. Jiems buvo patikėta daugiausiai daugiabučių, gyvenamųjų namų, poilsio paskirties pastatų (kempingai, vasarnamiai, medžioklės nameliai ir t.t.) bei statybos vagonėlių patalpų ir jose esančių žmonių apsauga nuo gaisro. Įrengiant ir eksploatuojant autonominius signalizatorius būtina vadovautis LST EN 14604 serijos standartų reikalavimais, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklėmis (paskutinė redakcija 2012.06.29d. Nr.1-186), bei gamintojo parengta autonominių dūmų signalizatorių naudojimosi instrukcija (joje turi būti nurodyta kaip signalizatorius turi būti tvirtinamas, prijungiamas arba keičiamas jo maitinimo elementas).
Šiandien mes galime sakyti, kad autonominius dūmų signalizatorius žinome daugiau kaip 10 metų. Keletas europinių institucijų nusprendė patyrinėti šiuos signalizatorius ir sužinoti daugiau informacijos apie jų gyvavimą per pastaruosius 10 metų. Pateikiame vieną pavyzdį: Olandijoje 72% visų namų turi po vieną ar daugiau autonominių dūmų signalizatorių. Deja, bet patikrinus siganlizatorių funkcionalumą, buvo nustatyta, kad 45% įrenginių neveikia. Neveikimo priežastys buvo labai elementarios: 90% signalizatorių rastos neveikiančios baterijos arba jų visai nebuvo (išimta ir pamiršta įdėti naujas), 10% signalizatorių buvo tiesiog uždulkėję. Tai reiškia, kad tik pusė šių namų turėjo dar veikiančią priešgaisrinę apsaugą. Todėl mūsų parduodami dūmų detektoriai yra parduodami su perspėjimu apie išsikraunančias baterijas, tad visada žinosite, kad savo namuose esate saugūs.
Pagrindiniai aspektai į ką turite atsižvelgti pirkdami dūmų signalizatorius.
Privalote būti užtikrinti, kad įsigytas dūmų signalizatorius turi tinkamus sertifikatus, bei atitinka priešgaisrinės apsaugos standartus. Šiandien labai paprasta įsigyti nekokybišką, pigų ir nesertifikuotą dūmų daviklį, sensorių ar signalizatorių, atvežtą iš Kinijos, tad pasverkite kainos ir kokybės santykį, nes būtent dėl nekokybiško įrenginio, jis gali suveikti netinkamai arba visiškai nesuveikti, tad Jūs tiesiog įsigysite pigų muliažą.
Apie sertifikatus bei saugumo standartus pridedame ištraukas iš oficialių LRS straipsnių.
- AUTONOMINIAI DŪMŲ SIGNALIZATORIAI
- Autonominiai dūmų signalizatoriai, kai jų veikimo zonoje atsiranda dūmų, turi skleisti garsinį pavojaus signalą. Įrengiant ir eksploatuojant autonominius dūmų signalizatorius būtina vadovautis LST EN 14604 serijos standartų reikalavimais, šiomis Taisyklėmis ir gamintojo parengta autonominių dūmų signalizatorių naudojimo instrukcija (joje nurodyta, kaip signalizatorius turi būti tvirtinamas, prijungiamas arba keičiamas jo maitinimo elementas).
Šiame straipsnyje norime pabrėžti ir apie dūmų detektorių naudojimo taisykles bei reikalavimus.
Visą reikiama informaciją matysite pateiktuose paveikslėliuose, iškarpose iš priešgaisrinio departamento akto.
Visa informacija apie dūmų detektorių įrengimą bei saugomą plotą paimta iš e-tar.lt
Taip pat pridedame gana informatyvius priešgaisrinės saugos departamento atsakymus į Jums dažniausiai kylančius klausimus:
- Kokius reikalavimus turi atitikti dūmų detektorius?
Dūmų detektorius turi atitikti europinį standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir turėti CE ženklinimą. - Kokios rūšies dūmų detektorius turi būti montuojamas?
Privalomas yra Autonominis arba Optinis dūmų detektorius (reaguoja į dūmus). - Kiek dūmų detektorių reikia įsirengti?
Minimaliems reikalavimams užtenka įsirengti 1 dūmų detektorių patalpoje, kurioje girdėsite ir matysite detektorių reikalui esant.
Rekomenduojama įsirengti po vieną dūmų detektorių patalpose, kuriose miegame.